Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, realizując zadania opracowania i upowszechniania wiedzy o kolekcji chopinianów, publikuje sukcesywnie opisy i wizerunki muzealiów – od źródeł muzycznych (np. rękopisów muzycznych Chopina), poprzez listy kompozytora, pamiątki po nim, dokumenty życia artystycznego, po ikonografię z czasów Chopina i współczesne świadectwa recepcji jego dzieł i osoby.

Obecnie udostępniony materiał obejmuje część zbiorów (ok. 30% kolekcji). Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dysponuje zaawansowanymi technologiami digitalizacyjnymi, zdjęcia wykonywane są specjalistycznymi aparatami fotograficznymi Sinar. Muzeum korzysta z systemu zarządzania kolekcją muzealną CollectionsIndex+, opartego na standardzie SPECTRUM.

Internetowy katalog zbiorów Muzeum stanowi część środowiska CI+ (CollectionsOnline) i dzięki temu pozwala na bezpośrednią publikację w Sieci zapisów muzealiów stworzonych w tym narzędziu.

Dążąc do uzyskania jednoznacznych wyników wyszukiwaniu Muzeum Fryderyka Chopina wspomaga się w opisie swojej kolekcji słownictwem kontrolowanym. W znacznej mierze opiera się ono na trzech tezaurusach tworzonych od lat siedemdziesiątych przez the Getty Research Institute w Los Angeles: the Art & Architecture Thesaurus (AAT), the Getty Thesaurus of Geographic Names (TGN) oraz the Union List of Artist Names (ULAN). O ile dwa ostatnie grupują przede wszystkim nazwy własne, o tyle AAT obejmuje dziesiątki tysięcy pojęć z zakresu sztuk pięknych, architektury, konserwacji dzieł sztuki oraz dziedzin pokrewnych.

W celu pozyskania wizerunków cyfrowych i licencji na wykorzystanie zdjęć wybranych obiektów prosimy o kontakt mailowy pod adresem reprodukcje.muzeum@nifc.pl